Бравар Заваривач

Овде се можете преузети ПДФ брошуру за ово занимање.

Дуално Образовање

Ако имате жељу да се специјализујете за израду делова различитих металних конструкција, односно да научите да обрадјујете различите металне цеви и лимове , као и да изводите различите поступке монтаже у оквиру градјевинских објеката, најбоље је да стекнете дуплому за занимање БРАВАР – ЗАВАРИВАЧ, за које треба да се школујете укупно 3 године.

Услуге Заваривања

Израда Градјевинских и Машинско-браварских конструкција:

- Челичних - Алуминијумских - ПВЦ -

Ово занимање трећег степена свим ученицима пружа могућност да се посвете изради различитих производа од метала, попут на пример намештаја, односно окова за намештај, затим ограда, као и делова различитих машина и многих других.

Радни задаци за ово занимање су усмерени на припрему и планирање пословног процес, а који се односи на израду различитих конструкција од метала. Зато се и очекује да сваки ученик познаје, као и да у потпуности поштује одредбе стандарда квалитета за ту струку, али исто тако требало би и да поседује одредјена знања која су везана за област естетике.

Током школовања, ученици ће имати прилике да науче и да тумаче техничку документацију, тј. техничке цртеже, али исто тако научиће и како функционише процес спајања различитих врста материјала, а уз примену процеса лемљења, заваривања и закивања.

У домен рада свакога ко стекне диплому БРАВАР – ЗАВАРИВАЧ свакако спада и монтажа и то како различитих врста алата, тако и металних конструкција, а требало би да познаје и процес бојења, односно лакирања. У суштини, опис радних задатака највише зависи од тога у ком сегменту ће се ученик са стеченом дипломом БРАВАР – ЗАВАРИВАЧ запослити, али у сваком случају од њега се очекује да, уз све наведено, максимално поштује све мере које су прописане, а односе се на систем безбедности и заштите на раду.

Сваки ученик који се школује за занимање БРАВАР – ЗАВАРИВАЧ ће током све 3 године школовања бити у обавези да похадја и практичну наставу. Њено трајање углавном варира, па је тако најмањи број радних сати за праксу предвидјен током прве године школовања, а након тога се повећава.

Од стручних предмета, уз техничку физику и техничко цртање, односно механику и машинске елементе, заступљена је хемија и машински материјали, а затим и технологија обраде и основе електротехнике, организација рада и технологија образовног профила. Предмет машински елементи, али исто тако и предмет технологија образовног профила се изучавају током друге и треће године школовања.

Иначе, у току сва три разреда ученици имају и обавезан изборни предмет, а према програму овог образовног профила. То значи да они сваке школске године имају прилику да одаберу да ли ће као изборни предмет утети верску наставу или градјанско васпитање.

Као и за већину образовних профила који се одвијају током три године, постоје општи предмети који се изучавају сваке школске године, односно физичко васпитање, страни језик, математика и српски језик и књижевност. Поред тога, ученици од општих предмета изучавају и географију и историју, односно ликовну културу, као и музичку уметност. Осим њих, у наставном плану се налазе и екологија и заштита животне средине, односно рачунарство и информатика.

Сваки ученик који буде стекао диплому БРАВАР – ЗАВАРИВАЧ има могућност да у релативно кратком року пронадје запослење у струци за коју се школовао, јер на тржишту рада у овом тренутку постоји велики број огласа који тражи квалификоване БРАВАРЕ, односно ЗАВАРИВАЧЕ.

Наставни план и документа